Wystawy

Wymiary transformacji

Wymiary transformacji
Informacja prasowa Wymiary transformacji Wszystko się zmienia, a zmiana jest jedyną stałą. Jednakże, czy transformacja, ten trend przewodni wszystkich światowych trendów, może mieć tylko jedno

Informacja prasowa

Wymiary transformacji

Wszystko się zmienia, a zmiana jest jedyną stałą. Jednakże, czy transformacja, ten trend przewodni wszystkich światowych trendów, może mieć tylko jedno imię? Oczywiście nie. Jakie są wymiary współczesnej transformacji i jak przekładają się one na wzornictwo? Odpowiedzi można było znaleźć podczas jubileuszowych Interprint Furniture Days.

Żyjemy w świecie transformacji, gdzie zmiana jest nie tylko jednym z wielu zjawisk, ale jest wartością samą w sobie, nadrzędną i wszystko ogarniającą. Jest jedynym pewnikiem w świecie, gdzie rzeczy przekształcają się tak szybko, że coraz częściej mamy wrażenie nie nadążania za nimi. Czy są w tym pędzie jakieś stałe, choćby tymczasowe? Jak przekładają się one na to jak żyjemy, na to co nas otacza i jak to coś wygląda?
Hasło tegorocznych, jubileuszowych warsztatów Furniture Days to transform. Jak bardzo jest ono wielowymiarowe świadczy fakt, że dotyczy nawet samej formuły wydarzenia, które w tym roku, po raz pierwszy było wyjątkową, interaktywną, nieco teatralną prezentacją. Konieczną z uwagi na olbrzymie zainteresowanie imprezą, ale i potrzebną, by pokazać jak wiele aspektów naszego życia obecnie ewoluuje. A co dokładnie? Oto cztery megatrendy transformacji.

de/materialised – transformacja w cyfrowym wydaniu
O wpływie Internetu na nas i nasze społeczeństwo powiedziano chyba wszystko i nadal absolutnie nie dość. Nikt, ani nic nie jest w stanie oszacować wpływu sieci na świat. Cyfrowa transformacja wkracza w coraz dalsze, głębsze rejony naszego życia. Za pomocą smartfona prawie nieustannie digitalizujemy rzeczy (a jeszcze częściej siebie i innych) rozpoczynając nieustanną dematerializację przedmiotów i ludzi. I to w mgnieniu oka, często nawet bez zastanowienia. Tak, że nie wiadomo już co i kto jest realne, a co jedynie wirtualne.
Obrazem dematerializacji jest dekor „Postman”. Ten utrzymany w wersji podstawowej w szarej kolorystyce wzór, składa się z miliarda liter nie niosących za sobą żadnego sensu. Liter niemożliwych do odcyfrowania ani zrozumienia, będących tylko obrazem.

non-conform – czas na niedoskonałość
A gdyby tak nie trzeba już było dążyć do ideału, który i tak jest nieosiągalny. Gdybyśmy przestali szukać perfekcji, a zobaczyli piękno w tym, co obarczone jest skazą, błędem, czy brakiem. Odwaga bycia niedoskonałym, pójścia pod prąd wzbogaca. Sprawia, że nasze życie i jego otoczenie staje się bogatsze, pełniejsze znaczeń i sensu. Przykładem jest dekor „Texton” łączący pozornie niemożliwą do połączenia miękkość i twardość dwóch skrajnie różnych materiałów. We wzorze tym odnajdziemy ślady delikatnych splotów tkaniny i chropowatość chłodnego betonu. Wzorowe w swojej niejednorodności.

co-everything – czyli indywidualizm w symbiozie ze wspólnotą
Razem znaczy być mniej samemu. Coraz częściej doceniając i szanując swoją indywidualność, świadomie decydujemy się na pogodzenie jej ze wspólnotą. Nie zatapiamy się w tłum, nie poświęcamy swoich poglądów, nie zacieramy swego „ja”. Przeciwnie wnosimy je do grupy i ją dopełniamy. I to na różnych polach – w pracy, stowarzyszeniach, fundacjach, a także pisząc, czytając, żyjąc… Sami stawiamy i przestawiamy ściany – zarówno te metaforyczne, jak i realne – w naszych domach i biurach – tam gdzie chcemy i kiedy chcemy
Jak pogodzić tak różne sfery i potrzeby? Wybierając wzory uniwersalne, ale nadal posiadające charakter. Jak „Intra” – jeden z dekorów „Six Pack2017”. Ten nieregularny, niezależny i eksperymentalny wzór to wariacja na temat dębu, która pozwala na zestawianie wielu różnych kolorów i materiałów. Wiele w jedno i jeszcze więcej w jednym.

un_limited – zmiana nie zna granic
Starzenie się społeczeństwa, megamiasta, społeczne przemiany – ciągłe przekształcanie rzeczy, miejsc i zdarzeń tak, aby pasowały do nas, naszych wyobrażeń i potrzeb. To co było cenne wczoraj, dziś nie ma znaczenia. A co dopiero jutro? Ryzyko, ale i szanse to niemal to samo. Sami kształtujemy swoje granice. Każdy może robić co chce, być i stać się kim chce.
Możemy tak jak rysunek marmuru „Lavant” zaskakiwać dynamizmem i płynnością kolorystycznych przejść. Dekor ten, choć nieruchomy jak skała, którą pokazuje, wydaje się pozostawać w stałym ruchu. Permanentnie transformuje się, odkrywając przed widzem coraz to nowe detale.

trendy na jutro
Furniture Days, jak co roku, oprócz prezentacji aktualnych trendów, były również okazją do pokazania najnowszych dekorów Interprint. Nie zabrakło wśród nich wzorów fantazyjnych i niezwykle ciekawej palety unikolorów. Ale jak zwykle, największą ciekawość wzbudziła legendarna już kolekcja „Six Pack 2017”.
„Skazana na sukces” szósta obejmuje aż trzy wzory inspirowane dębiną, które jeszcze raz udowadniają jak wiele różnorodnych obliczy może mieć to drewno. Przeciwwagę stanowią spokojne, zrównoważone i eleganckie rysunki orzecha i kasztanu, a także fascynujący, dynamiczny szary marmur.
W tym roku, po raz pierwszy kolekcja „Six Pack” została zaprezentowana już podczas Furniture Days – nie zaś po nich. Mogła być gotowa tak wcześnie dzięki drobiazgowym, długim badaniom rynku i owocnej współpracy z partnerami – to rozmowy i konsultacje z nimi jak zawsze leżały u podstaw wyboru konkretnych wzorów. Zaprezentowanie dekorów nie tylko na płytach, ale również meblach i innych nośnikach również było możliwe dzięki partnerom Interprint. To dzięki nim – firmom Hornshu, Renolit (producenci PVC), Flay, Heuk, SESA (producenci blach pod struktury synchroniczne), Sapi (producent struktur na powierzchnie CPL), Rehau, MKT (producenci obrzeży) oraz Hettich (producent okuć meblowych ), „Szóstka” jest już gotowa i prawie w całości dostępna na obrzeżach i foliach PVC. Gotowe są również powierzchnie synchroniczne, które umożliwiają nadawanie haptycznej struktury dekorom zastosowanym już na płytach. Pozwala to na prezentację dekorów „Six Pack 2017” w pełnej krasie i dostrzeżenie wszystkich ich walorów.

www.interprint.com

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy